Strona: Historia RMSK / Centrum Zarządzania Rzeszowską Miejską Siecią Komputerową

Historia RMSK

Koncepcja powstania sieci miejskiej w Rzeszowie narodziła się w 1992 roku. Wówczas w ramach projektu budowy struktur metropolitalnych, finansowanego przez Komitet Badań Naukowych, powołano Rzeszowską Miejską Sieć Komputerową (RMSK). Prace nad stworzeniem struktury sieci prowadzone były przez środowisko akademickie. Ich koniec datuje się na 1994 rok, a efektem jest działająca do dziś sieć łącząca główne obiekty akademickie Rzeszowa. Podstawowym celem RMSK było i jest zaspokojenie potrzeb środowiska w zakresie łączności z innymi ośrodkami akademickimi oraz bibliotekami cyfrowymi. W ciągu kilku lat działalności, sieć miejska stała się podstawowym narzędziem naukowo-badawczym wykorzystywanym w środowisku rzeszowskim. W oparciu o nią prowadzona jest również działalność dydaktyczna obejmująca zasięgiem dużą część studentów uczelni państwowych Rzeszowa.

Środowisko akademickie, dostrzegając konieczność rozwoju społeczeństwa informacyjnego, pragnie rozbudować strukturę sieci miejskiej, umożliwiając dostęp do jej rdzenia lokalnym instytucjom i urzędom publicznym, a także prężnie rozwijającym się istniejącym i nowym ośrodkom naukowym.